Mastné vlasy – neporazitelný problém?

Mastné vlasy – neporazitelný problém?

6.10.2020  Žena No Tags Found

V první řadě by si dotyčný, který problémem mastných vlasů trpí, měl uvědomit, že o normální a běžný stav těla se 100% nejedná. Na druhou stranu pokud se Vás tento problém týká, nemusíte hned myslet na nejhorší. Každý vlas má i mazovou žlázu, která maz vypouští.

Maz, díky tomu, že se jedná de facto o tuk, by totiž měl chránit vlas před nadměrných lámáním, vysoušením a poškozením. Z toho i plyne to, že každý má za určitou dobu jinak mastné vlasy, protože nikomu nefungují mazové žlázy stejně.

Proč mě tedy mastné vlasy trápí?

Možných příčin tohoto nehezkého a nepříjemného problému by vydal snad na samostatnou knihu, ne na kousek jednoho článku. Bohužel nejčastější příčinou je to, co ovlivnit nemůžeme – genetika. V takovém případě budete pravděpodobně, i přes veškerou snahu, vždy trpět mastnými vlasy, i když zdravou životosprávou a vynecháváním jiných věcí, které maštění vlasů napomáhají, můžete svou situaci aspoň částečně zlepšit.

Pokud zrovna procházíte životním obdobím, které je charakterizována velkou hormonální nerovnováhou jako je těhotenství, puberta nebo klimakterium, tak by Vás mastné vlasy překvapit neměly. Máte však výhodu, že u Vás se jedná o dočasnou “poruchu“, která zpravidla po období hormonálních změn sama zcela vymizí, a už se nemusíte s mastnými vlasy nikdy potýkat.

Častou příčinou jsou jak různá kožní onemocnění, tak ale i běžný stres, kdy ještě zpravidla maštění vlasů nevědomky podporujeme např. tím, že si ve chvílích, kdy jsme nervózní, do vlasů saháme a tím zbytečně vlasy mastíme.

Přílišná péče vlasům taky zrovna nesvědčí, ale spíše podporuje zbytečné maštění. Takže pokud si hlavu často fénujete, kartáčujete, žehlíte atd., tak máte větší pravděpodobnost, že se Vás mastné vlasy budou týkat.

Ale pozor, barvení vlasů naopak podporuje druhou tendenci – suché vlasy. Pokud si tedy musíte mýt hlavu velmi často, pravděpodobně to může být i z častého nošení pokrývky hlavy nebo ze sportů, u kterých se zpotíte (zpocené vlasy mají větší tendenci se mastit).

Co pomáhá

· Vyměnit vlasovou kosmetiku a nebát se investovat
· Obarvení vlasů
· Zdravý jídelníček bez sladkých a tučných jídel (naopak vyhledávejte ovesné vločky, semínka a oříšky)
· Bylinná kosmetika a vlasová voda
· Odvar z meduňky
· Antikoncepce (v případě mastných vlasů z důvodu hormonálních poruch)

3.6/5 - (5 votes)

Author Biography: