Pohodlí, náklady a dostupnost

Pohodlí, náklady a dostupnost

Pohodlí, náklady a dostupnost

3.4.2022  Podnikání No Tags Found

Výběr topení je u novostavby jedním z nejdůležitějších prvků, a to kvůli budoucím nákladům, pohodlí i dostupnost. Špatně zvolená technologie se totiž může vymstít a způsobit nejen řadu problémů, ale i nepříjemně vysoké náklady. V dnešní době volně dostupných informací je přitom velmi snadné, jednotlivé varianty si porovnat a je to tedy spíše otázkou priorit a stavu domu i nás samotných.

chytré vytápění

Jaké jsou klíčové faktory pro výběr správného typu vytápění?

  1. Náklady na realizaci

Náklady spojené s realizací jsou prvním faktorem, který nás napadne, a to především u novostavby. Je třeba přitom porovnávat nejen počáteční investici, ale také dlouhodobou finanční nákladnost, která se promítne především v časech krize a finančních problémů.

  1. Energetická náročnost/ekologie

Stavební povolení se přímo váže na energetickou náročnost rodinného domu a je třeba vyhovět legislativě a evropským předpisům. Samostatný elektrokotel nebo pouze tuhá paliva tak již nemusí řízením projít a je třeba připojit zelenější typ vytápění.

  1. Pohodlí a stáří

Sekání dřeva, skládání pelet nebo nepořádek spojený s tuhými palivy není problémem pro mladé lidi. Starší ročníky ovšem potřebují pohodlí a volí proto modernější způsoby, kde stačí termostat nebo jednoduché ovládání. Zemní plyn je stále příznivý https://www.kanalizace-instalateri.cz/zemni-plyn-je-stale-priznivy a je proto nejčastější volbou v případech, kdy je prioritou pohodlí.

topné trubky

  1. Dotace a soběstačnost

Poslední kategorií, kterou je třeba zmínit jsou moderní technologie typu čerpadel a fotovoltaických elektráren. Tyto typy vytápění nabízí vysokou soběstačnost a relativně čistou energii. I přes dotace se ale jedná o velmi drahé technologie, které mohou prodražit stavbu o několik stovek tisíc korun. Jsou proto dostupnější spíše pro movitější majitele a můžeme je najít především na nových domech, kde zlepšují energetický štítek PENB.

Author Biography: